Kategorie bloga
add remove
Archiwum bloga
add remove
Tagi
add remove
orient bambino zegarki orient zegarki na lato zegarki jacques lemans zegarki fuji time zegarki adriatica zegarki daniel klein zegarki orient zegarek do garnituru oryginalny zegarek serwis zegarmistrzowski zegarki kwarcowe zegarki modowe zegarki mechaniczne zegarki orient

Jak nosić zegarek do garnituru?

0 Komentarze
star_rateOcena artykułu 0

Stylowy wygląd eleganckiego mężczyzny nie kończy się na świetnie skrojonym garniturze. Chociaż mężczyźni zazwyczaj noszą mniej akcesoriów niż kobiety, to każdy gentelman powinien posiadać odpowiedni klasyczny zegarek do garnituru, aby dopracować prezentację i spójnie powiązać zestaw.

Oczywiście nie wszystkie zegarki są tworzone jednakowo! Gdy już znajdziesz swój idealny garnitur na miarę , nie chcesz go zepsuć czymś nieeleganckim, zbyt modnym lub po prostu nieodpowiednim.

zegarek do garnituru

Przyjrzyjmy się różnym typom zegarków męskich.

 • Zegarki do garnituru: ponadczasowe i eleganckie, proste, idealne na oficjalne wydarzenia i świetnie pasują do klasycznych, formalnych stylizacji. Zazwyczaj ich pasek jest skórzany i prosty, a tarcza jest pozbawiona ozdób.
 • Zegarki do nurkowania: spopularyzowane przez Jamesa Bonda, są sportowe, ale wciąż stylowe, mają bardziej wyszukany look i zazwyczaj metalowe bransolety. Jednak nadal są smukłe i eleganckie. Wskazówki i indeksy są świecące pokryte specjalną powłoką typu Superluminova.
 • Zegarki militarne i lotnicze: znane również jako zegarki typu pilot, nawiązują do pewnych cech zegarków garniturowych, ale mają zazwyczaj dużą tarczę – zostały zaprojektowane do noszenia z kurtką pilota, bądź sportową marynarką. Większość z nich ma charakter swobodny, ale zachowuje pewien styl
 • Zegarki chronograficzne: bardzo trwałe i wyposażone w wiele innych funkcji, mogą mieć paski skórzane lub metalowe bransolety.
 • Inteligentne zegarki Smartwatch: Więcej technologii niż biżuterii – toczy się wiele debat na temat roli inteligentnego zegarka w modzie krawieckiej. Większość z nich jest po prostu nieelegancka. Jednak styl ewoluuje wraz z życiem, więc współczesny mężczyzna może sięgnąć po prostsze i bardziej stylowe modele, które w razie potrzeby będzie nosić z garniturem. Musi jednak sie natrudzić, aby dopasować tego typu czasomierz do formalnego wyglądu.

Rodzaj mechanizmu, czy jest to zegarek męski nakręcany ręcznie, czy posiada mechanizm automatyczny, bądź zasila go bateria, w tej kwestii nie ma żadnego znaczenia.

Klasycznie nosi się zegarek do garnituru na lewej ręce, zarówno po to, aby był bezpieczniejszy, jak i aby ułatwić jego regulację, bo większość zegarków jest przeznaczona dla osób praworęcznych, aby umożliwić im łatwy dostęp do pokręteł i przycisków, lecz będąc osobą leworęczną można złamać tę zasadę i zakładać zegarek na rękę prawą, nie będzie stanowić to żadnego problemu.

Nigdy nie noś zegarka na mankiecie

No chyba, że Twoja Partnerka założy buciki tak jak na obrazku poniżej. A teraz całkiem już poważnie. Idealnie, mankiet koszuli powinien prawie, ale nie całkowicie, zakrywać zegarek. Jeśli chcesz być uważany za eleganckiego i wyrafinowanego gentelmana, nigdy (powtarzamy, nigdy!) nie noś zegarka na mankiecie... bo będziesz wyglądać groteskowo i możesz stać się wtedy w towarzystwie obiektem drwin i powodem do śmiechu.

Nigdy nie noś zegarka na mankiecie

Bardzo ważną rzeczą jest odpowiednio dobrany pasek do zegarka. Zbyt luźny będzie opadać na dłoń, gdy ramię będzie naturalnie zwisać. Za ciasny będzie ściskał nadgarstek i nigdy Twój zegarek nie będzie się dobrze układać. Na szczęście można z łatwością dostosować pasek.

Odpowiedni rozmiar koperty i tarczy będzie zależał od Twojej budowy ciała (można powiedzieć: „ma pasować do Ciebie”), dlatego zegarek nie powinien przytłaczać Twoich dłoni i nadgarstków. Idealnie powinien łatwo przylegać do nadgarstka, nie być za duży, ani za mały.

Osoby o obwodzie nadgarstka 15-16 cm lub mniejszym powinny unikać ciężkich i dużych zegarków o średnicy powyżej 41 mm. Osoby o obwodzie nadgarstka 18-19 cm lub większym mogą bezpiecznie wybrać zegarki o średnicy 43-44 mm lub nawet większej.

Jeśli tarcza zegarka wydaje się niewygodna i naciska na nadgarstek, prawdopodobnie jest za duża. Oczywiście nie każdy zegarek sprawdzi się na każdą okazję. Powyżej omówiliśmy formalność różnych stylów. Tak jak nie chcesz łączyć nieformalnego zegarka z formalnym garniturem, tak nie chcesz też przesadnie się ubrać i wyglądać groteskowo.

Ogólnie rzecz biorąc, do większości garniturów dopuszczalne są paski skórzane i metalowe bransolety. Paski gumowe, nato i inne podobne powinny być zazwyczaj zarezerwowane dla funkcji półformalnych lub swobodnych. Jeśli jednak wygląd jest bardzo wyrafinowany, a kolor elegancki i dobrze dopasowany do Twojego garnituru, pozostaje pewne pole do popisu.

Ocena, jak zrównoważyć kolor paska i garnitur, to piękna sztuka, wymagająca wprawnego oka. Ogólnie rzecz biorąc, używaj cieplejszych kolorów (brązowa skóra, złoto, polerowany brąz itp.) dla ciepłych garniturów lub jaśniejszych kolorów i łącz wyraziste monochromatyczne ubrania (srebrny, czarny) z garniturami w podobnej tonacji. Na początek przedstawiamy kilka popularnych kolorów garniturów i odpowiednie opcje

 • Granatowy garnitur: klasyczny granatowy garnitur pięknie komponuje się z brązową skórą, ale równie dobrze można go nosić ze srebrnymi i złotymi bransoletami. Połącz ten odcień z koszulą i krawatem.
 • Jasnoszary garnitur: Jasnoszary można nosić z paskiem ciemną czekoladą, bądź w kolorze krwistej czerwieni, bądź ciemny, możesz też spróbować z prawie czarną grafitową bransoletą lub srebrną.
 • Brązowy garnitur: od wielbłądziego po czekoladowy , brązowe garnitury uwielbiają ciepłe odcienie, takie jak odpowiedni odcień brązowej skóry lub złoto i brąz.
 • Burgundowy garnitur: Podobnie jak brązy, w przypadku burgundowych garniturów trzymaj się ciepłych odcieni.
 • Grafitowy ciemnoszary garnitur: biały lub szary skórzany pasek lub srebrna stalowa bransoleta jest idealna do ciemnoszarych i grafitowych garniturów.
 • Czarny garnitur: Czarny garnitur pasuje do każdego koloru, więc podejmij decyzję na podstawie wyboru koszuli i krawata.

Jeśli chcesz postawić na nutę wysmakowanej ekstrawagancji to możesz pominąć zegarek naręczny i dodać do swojego wyglądu odrobinę wizualnej intrygi, wybierając zegarek kieszonkowy.

Elegancki, wyrafinowany i subtelny to słowa kluczowe. Coś wulgarnego, jaskrawego, zbyt dużego lub głośnego sprawi, że będziesz wyglądać niewyszukanie i niestosownie. Wypróbuj skórzany pasek, aby zapewnić sobie maksymalną wszechstronność i styl. Postaw na tarczę schludną i stylową. I jeśli to możliwe, unikaj gumy – chyba że masz na sobie bardzo przewiewny, nieformalny garnitur, bo po prostu nie będzie on stylowy. Tę samą radę można zastosować także w przypadku tarcz zegarków cyfrowych. Jeśli chcesz przejść na technologię cyfrową, spróbuj nawiązać do wyglądu starszych zegarków analogowych z czystą, prostą tarczą i wysokiej klasy paskiem. Jeśli jednak ma to być zegarek do garnituru ślubnego lub inną bardzo oficjalną okoliczność, to postaw tylko i wyłącznie na klasykę

Na półformalne sytuacje,  akceptowalny jest zegarek do nurkowania, chronograf, pilot lub zegarek sportowy, unikaj jednak gumowych pasków.

Czy można nosić smartwatch do garnituru?

Zazwyczaj odpowiedź brzmi: „nie”. Chociaż inteligentne zegarki są coraz bardziej akceptowane jako modny wybór na bardziej wyrafinowane okazje, tak naprawdę najlepiej je zostawiać na inne mniej oficjalne okazje. 

Choćby dlatego, że wyrafinowani mężczyźni zwracają uwagę na wydarzenie i ludzi wokół nich – a będzie to okropna pokusa, aby bawić się zegarkiem i odchodzić od rzeczywistości.

Zegarek do koszuli

Wiekszość garniturowych zegarków można również nosić do koszuli. Zasada noszenia jest ta sama, ma nie przytłaczać nadgarstka i nie wystawać w całości spod mankietu koszuli. 

Elegancki zegarek męski do garnituru

Elegancki mężczyzna powinien zawsze mieć  klasyczny zegarek (lub nawet trzy), które będzie mógł założyć na najbardziej formalne wydarzenia. Mamy nadzieję , że jedna rzecz jest oczywista – jeśli nosisz cyfrowy lub inteligentny zegarek do garnituru, zachowaj ostrożność i dobre maniery. Wyłącz alarmy, dźwięki i powiadomienia i nie siedź, majstrując nadgarstkiem, zamiast żyć chwilą i spotykać się towarzysko. Jeśli pokusa jest zbyt duża lub po prostu musisz mieć co godzinę sygnał dźwiękowy, a każde powiadomienie e-mailowe włącza się tak głośno, jak to możliwe, zostaw to w domu. Nawet najlepszy garnitur nie uratuje złych manier!

Nasze propozycje

Mamy nadzieję, że teraz masz większą pewność, jak nosić zegarek do garnituru, jak wybierać najlepsze kolory i wygląd do okazji oraz jak wykończyć wyrafinowany garnitur odpowiednimi dodatkami na nadgarstek.

Komentarze
Musisz być zalogowany, aby zostawić komentarz!